Brad Holland

از irPress.org
پرش به: ناوبری, جستجو
 کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۵
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۵
 کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۶
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۶
 کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۷
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۷
 کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۸
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۸
 کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۹
کتاب جمعه سال اول شماره ۱۱ صفحه ۱۱۹

طرح روی جلد


برادهلند به‌سال ۱۹۴۳ در فرعونت (ایالت اوهایو – ممالک متحدهٔ آمریکا) متولد شد. وی نخستین فرزند خانواده‌ئی است که چهار پسر دارند. خانوادهٔ هلند سال‌ها بعد بهآرکانزاس نقل مکان کرد.

براد در هفده سالگی، پس از مدتی کار در یک کارگاه در شیکاگو و یک سال اقامت در کانزاس و میسوری، بهنیویورک رفت و در این شهر ماندگار شد.

از سال ۱۹۷۱ همکاری با نیویورک تایمز را پذیرفته است و ضمناً کارهایش به‌طور مرتب در مجلهٔ پلی‌بوی نیز به‌چاپ می‌رسد.

طرح‌های سیاسی برادهلند در سال ۱۹۷۳ در موزهٔ هنری بُردو و سال بعد از آن در لوور (پاریس) به‌نمایش گذاشته شد.

طرح‌هائی را که در این شماره ملاحظه می‌کنید از مجموعه‌ئی که توسط مؤسسهٔ انتشاراتی پوش‌پین و با عنوان افتضاحات بشری نشر یافته انتخاب شده است‌، با نام یا شرحی برای یک.

طرحی که روی جلد آمده یکی از دو طرحی است که هلند در موضوع کودتای شیلی رقم زده و شرح آن چنین است:

«حکومت نظامی شیلی اعلام کرد تبعیدشگان به‌خارج از کشور، اگر سوگند یاد کنند که به‌فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دست نخواهند زد می‌توانند به‌میهن خود بازگردند.»

غلامحسین میرزاصالح


در شمارهٔ پیش نیز چهار طرح دیگر از برادهلند به‌چاپ رسید که متأسفانه معرفی طراح و شرح طرح‌ها از قلم افتاده که بدین وسیله جبران می‌شود:

شرح صفحهٔ ۶۱:

واشنگتن، ۱۱ نوامبر ۱۹۷۶ ـ پایتخت کشور اکنون مشخصهٔ چشمگیر را پیدا کرده که نخستین شهر بزرگ آمریکاست که در آن تعداد نوزادان نامشروعی که هر سال متولد می‌شوند بیش از نوزادانی است که در همان سال از زنان ازدواج کرده به‌دنیا می‌آیند! ـ این گزارشی است که بخش منابع انسانی شهر تهیه کرده است. مرکز ملی آمار بهداشتی دیروز اعلام کرد طی سال ۱۹۷۵ در منطقهٔ کلمبیا ۴۹۸۸ نوزاد نامشروع و ۴۷۵۸ نوزاد مشروع به‌دنیا آمده است.

شرح صفحهٔ ۶۲:

دندان طمع.

شرح صفحهٔ ۶۳:

زهرخند

شرح صفحهٔ ۶۴:

نیوپورت، ۶ اکتبر ۱۹۷۶ ـ مسئولین امور مشغول بررسی جریان ناپدید شدن یک عدهٔ بیست نفری هستند که ظاهراً گمان می‌کردند می‌توانند به‌وسیلهٔ یک سفینهٔ فضائی به‌سیارات دیگر پرواز کنند.

شایع است که این گمشدگان همهٔ داروندارشان را به‌اقوام و دوستان خود بخشیدند و ماه گذشته پس از شرکت در جلسه‌ئی که توسط مرد و زنی در والدپورت تشکیل شده بود خانواده‌های خود را ترک گفتند.

پلیس می‌گوید: کم و بیش بیست نفرند و هیچ ردی از خود باقی نگذاشته‌اند.

نیویورک تایمز، ۷ اکتبر ۱۹۷۶


صفحهٔ ۱۱۶

آگوستینو پینوشه در یک مصاحبهٔ مطبوعاتی گفته است: «در شیلی زندانی سیاسی وجود ندارد، آنها که در زندان هستند تبعیدیان سیاسی داخلی‌اند!»


صفحهٔ ۱۱۷

محمدرضا پهلوی در سال ۱۹۷۶ اعلام داشت که: «ما دیگر نیازی به‌شکنجه بدنی مخالفان خود با وسائل سنّـتی نداریم، چرا که تصمیم گرفته‌ایم از همان روش‌هائی بهره بجوئیم که سال‌هاست ممالک توسعه یافتهٔ جهان اعمال می‌کنند. یعنی شکنجه‌های روانی».


صفحهٔ ۱۱۸

سپتامبر سیاه


صفحهٔ ۱۱۹

پلیس مخفی

ابزارهای شخصی

گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار